Zaloguj się:
Login:
Hasło:
Autologowanie

Menu
Ostatnio na forum:
Musisz mieć włączoną obsługę JavaScript, żeby korzystać z tej funkcji


1
Markolf w...

        
Kliknij w logo przęglądarki, aby dodać Markolfa do podręcznej wyszukiwarki
Przyjaciele
CD-Action


Reklama

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

130x50

Linki

O serwisie
Historia serwisu 2001-2008

Markolf zaistniał w globalnej sieci około 2001 roku. Jego powstanie było zainspirowane licznymi pytaniami o pełne wersje gier znajdujące się aktualnie w czasopismach i absolutnym brakiem stron traktujących o tej tematyce. Pierwszym administratorem i twórcą idei był marcolphus. Strona zaczynała, jako skromny, prymitywnie wyglądający serwis, posiadający tylko kilka newsów o ostatnio wydanych czasopismach. Całość strony była skromna i przejrzysta. Przy tym wszystkim spełniała swoją podstawową rolę - gromadziła tytuły gier dodanych do czasopism.


Funkcjonalność serwisu z czasem rosła, zwiększała sie liczba użytkowników. Jak każdy serwis internetowy, markolf ciągle zmieniał swój wygląd. Z czasem stworzono forum, które stanowi po dzień dzisiejszy główne miejsce tętniące życiem w całym portalu.

Jeżeli chodzi o sam wygląd - z czasem markolf.pl ładniał. I tak ze prostego, jasnego wyglądu serwis około 2002 roku przyjął mroczne, granatowe barwy. Powstało logo. Poziom kiczu w nim zawarty przewyższa nawet normy ustalone w latach 80-tych. Ale to może tylko kwestia stylizacji autora, nie braku jego dobrego smaku ;). Z reszta sami spójrzcie:
I tak w tej wersji było juz w pełni rozkręcone forum oraz bardziej profesjonalny design ogółu. Zabrakło natomiast już tego artystycznego nieporządku, charakterystycznego dla samego początku działalności. Widać już charakterystyczne elementy wystroju jak tabelka na szczycie strony, forum, profesjonalny styl newsów. Na razie dłużej zatrzymam sie nad samym forum.

Na samym początku była to tylko krótka lista tematów, głównie traktujących o danych numerach czasopism. Dopiero z czasem na forum pojawił się podział na działy i większe uporządkowanie - była to już druga wersja forum. Jeżeli nie lubicie dużo czytać to wejdźcie po prostu na www.markolf2.prv.pl Tam do dzisiaj ta wersja forum funkcjonuje w charakterze awaryjnym. Jest to proste forum, z dużą ilością reklam i kiepskim skryptem, na którym jest oparte.Ale to forum tworzyli ludzie, którzy obecnie już w większości odeszli z niego. Pomimo to w pamięci niektórych pozostają ciągle - jako niedoścignięci autorzy nieomalże idealnych postów. Z resztą - sami zajrzyjcie do podanego wyżej linka i spójrzcie na poziom toczonych tych dyskusji... Jak widać działów było znacznie mniej, ich liczba rozrosła się dopiero w następnych edycjach tego "kącika dyskusji". A propos, warto wspomnieć ze na stronie głównej istniał dziś nieobecny dział tanich serii. Który, mam nadzieję, na stałe powróci w nowej wersji portalu.

Taka forma serwisu pewnie by się utrzymała do dzisiaj, gdyby nie ciągle zwiększająca się liczba użytkowników i poziomu ich wymagań. I tak został "zatrudniony" pierwszy moderator (notabene to byłem ja, xyz), później następni. Nastąpiły pierwsze spory na forum. Całość stopniowo się rozrastała. Powoli opisana forma stawała się dla markolfa zbyt ciasna...Najbardziej paląca potrzebą była konieczność unowocześnienia strony głównej i przepisania jej do bardziej współczesnych standardów. Tego ambitnego zadania podjął się człowiek pod pseudonimem Blod. Jego pracy zawdzięczamy "kremowego" markolfa, który do niedawna mogliśmy mieć przyjemność oglądać. Oprócz unowocześnienia serwisu, w późniejszym zostało dodane kilka bajerów, np. Kanał RSS. Warto tez wspomnieć, ze w tamtym czasie zmianie uległo logo. Ówczesna wersja była ciągle prosta i czytelna, lecz biło od niej nowoczesnością.

W tym miejscu warto też wspomnieć o nieudanym eksperymencie z czatem w naszym serwisie. Został on uruchomiony na prośbę pewnej grupy użytkowników. Po pewnym czasie zmarł śmiercią naturalną - po prostu nikt go nie używał. Idea tej formy komunikacji pozostała żywa do dzisiaj - od blisko dwóch lat na forum jest zainstalowany ShoutBox, który jest zawsze zapełniony nowymi przemyśleniami użytkowników. Ale jeżeli chodzi o forum...

...to zostało ono umieszczone na popularnym silniku phpBB. Pojawiła się "nowa fala" użytkowników, w większości osób przełomu gimnazjum i liceum. Większość starszych członków społeczności odeszła. Do dziś przez dużą rzeszę starszych, marudniejszych użytkowników ten moment jest uznawany za początek "ópadku Markolfa".

I taki stan trwałby pewnie po dziś dzień, gdyby nie pewna przykra awaria w 2004 roku. Wtedy, dzięki niefrasobliwości właścicieli serwera, cala zawartość strony została stracona. Kopii zapasowych bazy danych nie było. Wszyscy byli załamani, marcolphus chciał zwijać interes, gdy sie okazało ze takowa kopia uchowała się u Bloda. Radości było co nie miara, wszystkie brakujące w niej dane zostały ochoczo uzupełnione. Serwis mógł działać dalej...Jednak obowiązki tez dawały o sobie znać, w końcu administrator już nie był tym beztroskim studentem, co w 2001 roku. Nabrało znaczenia życie prywatne, nie było już tyle czasu na prowadzenie strony. Pojawiła się informacja o zakończeniu działalności strony. Jednak nikt o tym nie chciał słyszeć, każdemu szkoda było rozkwitającego serwisu i bogatej bazy danych. Zadania utrzymania markolfa.pl przy życiu podjął się xyz.

Było to około 9 miesięcy po awarii serwera w 2004. Dwuletni okres jego administrowania był tylko czasem uzupełniania bazy gier o nowe pozycje. Całość serwisu pozostawała w niezmienionej formie. Na forum zaczęły nasilać się glosy o upadku markolfa - liczba odwiedzin malała, użytkowników tez nie przybywało. Serwis popadł w stagnacje. W 2005 roku xyz zdecydował się oddać serwis grupie tworzącej zin "Deadline", na czele z vysokim.

W tym miejscu należy wspomnieć, czym był ów "Deadline". Otóż był to zin, bardzo unikalny w swojej tematyce - były w nim zamieszczane recenzje czasopism traktujących o grach komputerowych. Sami przyznacie ze to dość nietypowa tematyka, na która mogła wpaść tylko ekipa z naszego forum.

I tak nastąpiła kolejna epoka na markolfie. Nie była ona do końca idealna. Już wtedy planowano całkowitą odmianę oblicza serwisu. Jednak plan spalił na panewce z powodu opiszałości administratora - vysokiego. Nowa forma graficzna i CMS były już gotowe, jednak zwlekał on z zaimplementowaniem tych zmian do serwisu. Przez to idea i poczštkowy entuzjazm w grupie redakyjne stopniowo opadał - bez nowego markolfa nie dało się iść dalej. W tamtych czasach markolf nie doczekał się żadnych kluczowych zmian. Najjaśniejszym punktem tamtego okresu była działalność Tadea. Dzięki niemu do dziś serwis cieszy się współpracą z IQ Publishing. Wartym wspomnienia dokonaniem tego okresu była zmiana forum na phpBB by Przemo, która dawała większa funkcjonalność jego użytkownikom. Zostały wgrane też drobniejsze modyfikacje, ulepszające silnik forum. I tak dochodzimy do końcówki 2007 roku. Administrator coraz mniej czasu poświęca na stronę, idzie na studia. Znów wszystkie zmiany na markolf.pl sprowadzają się tylko do regularnych aktualizacji bazy.W 2007 roku, większość miała już tego dość. Każdy chciał jakiejkolwiek zmiany, bo wskaźniki strony stały ciągle w miejscu. I tak dokonano demokratycznego przewrotu. Nowa władza została wybrana na drodze głosowania, i tak administratorami zostali: Jones, Tadeo i Ghoran. Do ich dorobku należy zaliczyć drobny lifting strony głównej oraz kilkanaście kosmetycznych modyfikacji forum. Ci nowi budowniczowie drugiej Irlandii pojawili się w grudniu 2007 a już teraz widzimy efekty ich pracy - czy im sie udało? Możecie to ocenić dzisiaj sami. Jednak dla mnie "oczywista oczywistością" jest to, ze właśnie takiego markolfa chcieliśmy my wszyscy - użytkownicy.

CDN...
autor tekstu: xyz


Podziękowania dla osób, które miały, bądź mają istotny wkład w serwis:

al_kajtek, Andy, bolek, cool_ludek, Corran, Cratebeer, Czarny, Krzysztof Czulec, DAM-SOFT, Dyzio, dark_matter, FallenangeL, fanUTyk a/k/a pamber, feniks, FiGo, Frozen, GemBoj, grzech, Hałka, Hess, J.A., Jakub, Maciej Kaczyński, Kamesennin, Kamiloos, KARBULOT, Kenet, Krzysztof Kostowski, Jakub 'Cubituss' Kowalski, Kreev, KrzyChu!!!, Kszaq, Kuba, kul, lipaj, Loki, Luke, Maddas, Mario, Martin, Martinus, Matt, Mefistus, mkaa, Mok, Konrad Morawski, Mr.Ówa, Muzicjohn, Neo, Michał 'Elektryczny' Nowakowski, Paweł Nowiński, Paweł, Pako-de-Moll, Paul, Paweł 'słoma212' Słomski, Pepe, Szymon Obacz, Paweł Ojrzanowski, Proteus, Grzegorz Przybyłowski, PULK, Pyton, remwall, Łukasz Sendacki, SirMike, smuggler, Paweł Solibieda, spokojnie, SSSimon, Taurus, Marcin Traczyk, Trahald, Umo, Tommy Vercetti, Verminus, videl, vvtheck, vysoki, Waldek, Wooyek, Wróbel, xelloss, xyz, Michał 'Joel' Zacharzewski.

Dziś jest:
08:17

Piątek,
02 grudnia 2022

Balbiny, Ksawerego, Pauliny
Wyszukiwarka:
Szukaj gry:

W:
Google Translate

         

         

Filtr newsów:
Wybierz kategorie:
Gry w Polsce 
Tanie serie gier 
Gry za granicą 
Filmy 
Programy 
Administracja 
Zapamiętaj podział
Gry | Tapety

© 2001-2009 Markolf.pl wszystkie prawa zastrzeżone